Biochemistry and Molecular Biology
Penn State Science
You are here: Home Undergraduate Student Awardees 2018 Awardees

2018 Awardees

Main Content

BMB Department awards and Eberly College of Science designated department awards for 2018

Erickson Discovery Grant

 

Anna Pauline Brogan (BMB), Eberly College of Science

“The Investigation of Antiprotozoal KKL-8692 as a trans-Translation Inhibiting Compound for Antimicrobial Use”

Kailash Jayachandran (BMB), Eberly College of Science

“Determining the Mechanism of NeuroD1 Mediated Reprogramming of Astrocytes into Glutamatergic Neurons”

Catherine Karbasiafshar (BMB), Eberly College of Science

“Exploration of suppressor mutations in a Bacillus subtilis strain deficient for NusA”

Nicole Grace Laganke (BMB), Eberly College of Science

“Investigating the Lethality in NAD+ Deficient nmrk-1 Caenorhabditis elegans in Environments of Oxidative Stress”

Joash Malakani Lake (BMB), Eberly College of Science

“Wolbachia Infection: Understanding the Requirements between Aedes aegypti and Wolbachia”

Fabiola Maldonado (BMB), Eberly College of Science

“Neural Excitability and Inflammation in High Fat Diet Induced Depressive-Like Brain States”

Jessica Jean Smith (BMB), Eberly College of Science

“Development of Citrate/Magnesium Phosphate Dual Network Injectable Composites for Orthopedic Tissue Engineering”

Emily C. Snell (MICRB), Eberly College of Science

“In Vitro and Ex Vivo profiling of Antibiotic Properties of Tetrazole Analogs that Target trans-Translation”

Michelle Suhendra (BMB), Eberly College of Science

“Functional Characterization of PF13_0114, an ApiAP2 transcription factor in malaria parasite P. falciparum”

Jonathan Frances Thomas (BMB), Eberly College of Science

“In vivo analysis of the RNA binding domain of the transcriptional pausing factor, NELF”


Summer Undergraduate Research Funds

  • Josef Blaszkiewicz (Hanna-Rose Lab)  Charles and Vicki Grier Undergraduate Research Fund, John and Paige Lapinski Undergraduate Fund, Edward B Nelson Undergraduate Research Fund
  • Nicholas Cann (Hanna-Rose Lab) John and Paige Lapinski Undergraduate Fund
  • Paige Laughlin (Ades Lab) Edward B Nelson Undergraduate Research Fund
  • Taylor Yount (Miyashiro Lab) John and Paige Lapinski Undergraduate Fund, Jacqueline Hemming Whitfield Student Research Endowment

 

2018 Undergraduate Exhibition

  • Mary Sievers, (BMB) Eberly College of Science won first place in Health and Life Science Division — “Investigating Environmental Factors that Impact Bacterial Antagonism,” faculty sponsor Sarah Ades
  • Amanda Williams, (BMB) Eberly College of Science won second place in Health and Life Science Division — “Investigating Environmental Factors that Impact Bacterial Antagonism,” faculty sponsor Timothy Miyashiro
  • Daniel Ferriss, (BMB) Sophia Landaeta, Rachel Swope (SCIEN), Eberly College of Science won third place in Health and Life Science Division— “Investigating Axonal Neuroprotection and Dendritic Response to Injury in Drosophila Neurons,” faculty sponsor Melissa Rolls
  • Matthew Tracey, (BMB) Eberly College of Science won first place in Physical Sciences Division — “Small Oligonucleotide Models of the Twister Ribozyme Active Site Reveal No Intrinsic Activity of CA and UA Linkages,” faculty sponsor Philip Bevilacqua
  • Rachel Bruning, (SCIEN) and Joaquim Santos,(SCIEN) Eberly College of Science won Honorable mentions in University Library Awards for "Information Literacy — “Investigation of Microbial Diversity Within the Mutualistic Symbiosis Between the Hawaiian Squid and Vibrio Fscheri,” faculty sponsor Timothy Miyashiro

 

Other Outstanding awards

  • Jamie Anuskiewicz (BMB) Hutchings Scholarship
  • Rijul Bhimwal (BIOTC)  Stiles Scholarship
  • Josef Blaszkiewicz (BMB) Herko Scholarship
  • Anna Byland (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Emilee Clark (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Haley Deorio (BMB) Atlas Scholarship
  • Lindsey Edgar (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Mya Falcioni (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Logan Finger (BMB) Foster Scholarship
  • Asher Hollenbeak (MICRB) Shigley Scholarship
  • Brian Honish (MICRB) Atlas Scholarship
  • Catherine Karabasiafshar (BMB) Anderson Scholarship
  • Cuyler Luck (MICRB) Tershak Scholarship
  • Fabiola Maldonado (BMB) Atlas Scholarship, Gerth Scholarship
  • Kyle Martin (BMB) Bright Scholarship
  • Jonathan Meyer (BIOTC) Bones Scholarship, Maginnis Scholarship
  • Guinevere Oliver (BMB) Venezie Scholarship
  • Jumi Pak (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Somi Pak (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Lindsy Ringler (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Sarah Rosengrant (BIOTC) Ott (Lewman) Scholarship
  • Rosalie Sowers (BMB) Gilmore Scholarship, Goldwater Scholarship
  • Janelle Trefsgar (BMB) Miller Scholarship

 

2018 Spring Commencement - Student Marshals

  • Matthew Allan - Biochemistry and Molecular Biolgy
  • Microbiology - Mila Tamminga
  • Biotechnology - Lu Yang