Biochemistry and Molecular Biology
Penn State Science
You are here: Home Undergraduate Student Awardees 2019 Awardees

2019 Awardees

Main Content

BMB Department awards and Eberly College of Science designated department awards for 2019

Erickson Discovery Grant

Edward Issertell, Elucidating the Order of Metal Binding Between EF-hands in Lanmodulin, Eberly College of Science

Matthew Mouck, Bioinformatic Discovery of Novel Riboswitches in the Human Gut Microbiome, Eberly College of Science

Guinevere Vanbuskirk Oliver, Biophysical and Biochemical Characterization of Mitochondrial Transcription in the Presence of STAT3 and TEAD4, Eberly College of Science

Jay PendyalaA Mechanistic Study of LipA's Fe-S cluster Regeneration, Eberly College of Science

Philip P RatnasamyUnderstanding Light Touch Sensation in Class III DA Drosophila Neurons, Eberly College of Science

Katelyn RudisillUnderstanding How Cdk5 Localizes Essential Proteins for Proper Neuronal Function in Class 1 DA Drosophila Neurons, Eberly College of Science

Rachel Danielle SwopeIdentifying a Reporter for Dendrite Regeneration in Neurons of the Drosophila Peripheral Nervous System, Eberly College of Science

 

Summer Undergraduate Research Funds

  • Bridget Lunney (BMB), Szpara Lab, John and Paige Lapinski Undergraduate Fund and Jacqueline Hemming Whitfield Student Research Endowment
  • Elizabeth McFadden (BMB), Postle Lab, John and Paige Lapinski Undergraduate Fund
  • Hannah Snoke (BMB), Keiler Lab, Edward B Nelson Undergraduate Research Fund
  • Michelle Suhendra (BMB), Llinas Lab, Paul and Mildred Berg Endowed Undergraduate Research Fund

 

2019 Undergraduate Exhibition

University Libraries' Undergraduate Research Award:

Excellence in Information Literacy - John Sr. and Kimlyn Patishnock Grand Prize

Cuyler Luck, Eberly College of Science — Identifying Drug-Drug Interactions Between Experimental Antimalarials

Honorable Mention

  • Kushagra Kumar, Eberly College of Science —  Testing Potential Inhibitors of the Sigma E Pathway in Escherichia Coli

Category Awards

  • Szu-Yu Kuan (tie), Tied for First Place in Health and Life Science -  Eberly College of Science — Investigating the VNTR in the human Dopamine Transporter Gene (DAT1)
  • Emily Snell (tie), Tied for First Place in Health and Life Science - Eberly College of Science — Activity of Tetrazole-based trans-Translation Inhibitors in Bacillus anthracis
  • Caitlin Surgeon (tie), Tied for Third Place in Social and Behavioral Sciences - Eberly College of Science — Examining the acceptability of using sipIT digital tools to increase fluid consumption in kidney stone patients

University Fellowships and Phi Kappa Phi Peter T. Luckie Awards for Outstanding Juniors

  • Ryan SantilliYashitaka Shibata, and John Williamson III, Eberly College of Science —  - Developing Optimized Protein Molecular Weight Markers Applicable to SDS-PAGE and Western Blot Assays

 

Other Outstanding awards

  • Anna Brogan (BMB), Keiler Lab, Goldwater Scholarship
  • Guinevere Oliver (BMB), Cameron Lab, Goldwater Scholarship
  • Ananda Rankin (BMB), Booker Lab, Goldwater Scholarship
  • Sojung Kim (CHEM), Mallouk/Zhang Lab, Goldwater Scholarship
  • Taylor Yount (BMB), Miyashiro Lab, Beckman Scholars
  • Alexis Davsion (BMB), Keiler Lab, Beckman Scholars
  • Shreya Lodha-Jain (SCIEN_PMAJ), R.Q. Thompson Endowed Scholarship In Biochemistry and Molecular Biology and Microbiology
  • Jessica Thummel (BIOTC), R.Q. Thompson Endowed Scholarship In Biochemistry and Molecular Biology and Microbiology
  • Harrison Weider (SCIEN_PMAJ), R.Q. Thompson Endowed Scholarship In Biochemistry and Molecular Biology and Microbiology

 

2019 Spring Commencement - Student Marshals

  • Rosalie Sowers - Biochemistry and Molecular Biology
  • Szu-Yu Kuan - Microbiology
  • Caroline Potteiger- Biotechnology